Jak dyskutować z osobami o odmiennych poglądach?

Dynamika rozwoju wiedzy skutkuje mnóstwem różnorodnych teorii, a na ich podstawie tworzą się nasze poglądy.
Doszliśmy do takiego stanu, że każda nawet przeciwstawna teza ma swoje przekonywujące, naukowe uzasadnienie. Artykuły, książki, programy telewizyjne, obserwacje i dyskusje są budulcem naszych przekonań, których gotowi jesteśmy za wszelką ceną bronić. Dodatkowo, nasz polski świat tematów sporów zwiększyły konflikty na tle politycznym i polityczno pochodnym.
Na tym obszarze, wielu z nas doszło już „do ściany”. Już nawet nie dyskutujemy z osobami o przeciwnych poglądach, już nie wsłuchujemy się w ich opinie– zwyczajnie etykietujemy ich jako „lewak”, „faszysta”, „moher” itp. Jest to chyba najgorsza forma emanacji niezgody na odmienność poglądów. Nawet nie chcemy poznać racji drugiej strony i nie chcemy przekazać swoich poglądów, a być może w wielu aspektach są one podobne.

Wrogość wobec osób o przeciwnych poglądach psychologowie tłumaczą mechanizmem „nie znam, nie rozumiem, więc unikam bo się boję ”. Techniką unikania jest nadmierna waleczność, kłótliwość zmierzająca do wyeliminowania, choćby poprzez obrażenie czy znieważenie osoby o innych poglądach.

Każdy z nas uczestniczył w dyskusji, w której różnorodność poglądów doprowadziła do niepotrzebnej awantury i obrazy. Wzrosło nam ciśnienie, później długo nie potrafiliśmy wrócić do normalnego funkcjonowania, mieliśmy problemy z zaśnięciem, a potem jeszcze długo czuliśmy dystans lub niechęć do naszego rozmówcy.

Jak zatem rozmawiać z osobami o innych poglądach, aby zachować się godnie, kulturalnie i bez niezdrowych emocji, ale także bez ujmy na jakości swoich poglądów?

Poniżej zamieszczamy kilka rad, dzięki którym, w czasie wymiany poglądów będziemy potrafili zachować się kulturalnie, panować nad swoimi emocjami i nie obrażać się wzajemnie.

  1. Każdy ma człowiek ma własne zdanie i poglądy, które kształtuje na podstawie własnych doświadczeń, pozyskanych informacji
    i własnych przemyśleń. A zatem każdy ma prawo do posiadania własnej opinii i niekonieczne musi być ona taka sama jak Twoje poglądy. Uszanuj to prawo.
  2. Oddziel temat dyskusji, od rozmówcy. Pamiętaj, że rozmawiasz o poglądach, a nie dokonujesz sądu nad człowiekiem.
  3. Koncentruj się na temacie sporu, przedstaw swoje stanowisko konkretnie i rzeczowo. Niech Twoje argumenty dotyczą tematu sporu, a nie argumentów emocjonalnych. Tego samego masz prawo oczekiwać od Twojego oponenta.
  4. Kontroluj emocje. Pamiętaj, że to co mówisz i jak mówisz stanowi Twoja wizytówkę. Twoja agresja i uniesienia, jedynie wpłyną na opinię o Tobie, a nie obronią Twoich poglądów.
  5. Jako kulturalny rozmówca, zaprezentujesz się wówczas, gdy będziesz unikać „wycieczek osobistych” i oceniających wyrażeń, dosadności i docinków.

Kiedy emocje wezmą górę w rozmowie (niezależnie po czyjej stronie) to:

  1. Zaproponuj przerwanie rozmowy – powiedz, że proponujesz przerwę albo zmianę tematu na taki który ukoi Wasze emocje.
  2. Zakończ dyskusję, choćby takim stwierdzeniem „Nie jestem pewien, czy kiedykolwiek zgodzę się z Tobą, ale dziękuję
    ze przedstawiłaś mi swoje poglądy”.

Na pewno takim zachowaniem pokażesz klasę i pozostaniesz przy swoich poglądach i elegancko zapanujesz nad wymykającą się spod kontroli dyskusją.

Podsumowanie:

Każdy z nas ma prawo do swoich poglądów i mamy prawo do ich przedstawiania innym i do ich bronienia w dyskusjach.
Musimy jednak pamiętać, aby w dyskusji:

  • umieć oddzielić poglądy od osoby
  • kontrolować swoje emocje
  • koncentrować się na temacie dyskusji i nie używać wtrąceń emocjonalnych odnoszących się do rozmówcy.

Kiedy dyskusja wymyka się spod kontroli, zakończ ją lub przerwij. Nie oznacza to że ulegasz argumentom oponenta, ale że dbasz o zachowanie poziomu kultury dyskusji.
Możesz zakończyć takim stwierdzeniem "Mimo ożywionej dyskusji, pozostanę przy swoich poglądach, ale dziękuję że mogłam poznać twoje zapatrywania".

Poleć nas